Full list of PF parliamentary candidates

Full list of PF parliamentary candidates

Sata

CENTRAL PROVINCE

1. Osward Chuulu : Chisamba
2. Patricia Chileshe Mwashingwele:Katuba
3. Catherine Chilonda :Keembe
4.Sydney Mushanga nerdwacha
5. James Kapyanga :Kabwe Central
6. Eddie C. Musonda :Kapiri Mposhi
7. Ingrid Mpande :Mkushi North
8. Davies Chisopa :Mkushi South
9. Derrick Chola Kalenshi :Mwembeshi
10. Donald Nsonga Mumbwa
11. Edith Kasenzale Crehan : Nangoma
12. Chanda Mutale:Chitambo
13. Chama Mushota John :Muchinga
14. Phillip Kosam : Serenje Central

COPPERBELT PROVINCE

1.Esther Mwilwa Banda Chililabombwe
2.Dr. Joseph Katema Chingola
3. Wylbur Chisiya Simuusa Nchanga
4. Rayford Mbulu Kalulushi
5.Mwenya Musenge Chimwemwe
6. Moses Chishimba Kamfinsa
7. Bonnie Mutale Kwacha
8. Lackson Kazabu Nkana
9. Richard Musukwa Wusakile
10. Steve Chungu Luanshya
11. Chishimba Kambwili Roan
12. Stg. Major John Akufuna Mufulira Central
13. Yamfwa Mukanga Kantanshi
14. Levy K. Chabala Kankoyo
15. Emmanuel T. Chenda Bwana Mkubwa
16. Susan Berina Kawandami Chifubu
17. Dorothy Kazunga Kabushi
18. Fackson Shamenda Ndola Central
19. Patrick Chakupalesa Mwanawasa Kafulafuta
20. Rev. Christopher S. Kalenge Lufwanyama
21. Stardy Mwale Masaiti
22. Keith Maila Mpongwe

EASTERN PROVINCE

1.Nickson Phiri Chadiza Central
2.Vincent Mwale Vubwi
3. Lambwe Kachali Chama North
4. Dr. Affron Chakupa Lungu (Prince Galamala) Chama South
5. Lucas Phiri Chipangali
6. Lameck Mangani Chipata Central
7. Grace Maria Mwanza Kasenengwa
8. George Kanyamula Zulu Luangeni
9. Musa Banda Milanzi
10. Mustapher Banda Mkaika
11. Samuel Milanzi Sinda
12. Boniface Paul Botha Chasefu
13. Clement Mwale Lumezi
14. Evans Kazonga Ngoma Lundazi Central
15. Mabvuto Augustine Mwanza Nyimba
16. Paradious Sakala Kapoche
17. Godfrey Banda Msanzala
18. Leonard Banda Petauke Central
19. Kaweche Kaunda Malambo

LUAPULA RPOVINCE

1.Nickson Chilangwa Kawambwa
2.Rodgers Mwewa Mwansabombwe
3.Ronald Chitotela Pambashe
4.Harry Kalaba Bahati
5. Kennedy Sakeni Mansa Central
6.Davies Mwila Chipili
7.Mighty Mumba Mambilima
8. David Mabumba Mwense Central
9.Raymond Mpundu Nchelenge
10.Chifita Matafwali Bangweulu
11. Dr. Andrew Mwali Mutaba Chifunabuli
12. Emelyne Kabanshi Luapula
13. Gen. Benson Kapaya Chienge
14. Benson Chola Milenge Chembe

NORTHERN PROVINCE

1.Obius Chabu Chisala Chilubi
2.Hastings C. Nsensembeka Chimbamilonga
3.Maxas Bweupe Ng’onga Kaputa
4. G.B Mwamba Kasama Central
5. Alfredah Mwamba Kansembe Lukashya
6.Lazarous Chota Lubansenshi
7. Chungu Bwalya Lazarous Lupososhi
8.Emmanuel Chilubanama Lunte
9. Prof. Neverly G. Willombe Mporokoso
10. Christopher B. Yaluma Malole
11. Freedom Chomba Sikazwe Mpulungu
12. Evaristo Kasunga Mbala
13. Giles Chomba Yambayamba Senga Hill

LUSAKA PROVINCE

1.Sylvia T. Masebo Chongwe
2.Phillip Mutantika Rufunsa
3.Obvious Summerton Mwaliteta Kafue
4.Geoffrey Chuumbwe Chilanga
5.Pastor James Gutinyu Feira
6.Edgar Lungu Chawama
7.Given Lubinda Kabwata
8.Col. Gerry Chanda Kanyama
9.Dr. Guy Scott Lusaka Central
10. Jean Nyumbi Kapata Mandevu
11. Miles Sampa Matero
12. Prof. Nkandu Luo Munali

MUCHINGA PROVINCE?

1.Davies Mwango Kanchibiya
2.Mwimba Malama Mfuwe
3.Mwansa Kapeya Mpika Central
4.Christopher Mulenga Chinsali
5.Kampyongo Stephen Shinga Shiwang’andu
6.Col. John Siame Nakonde
7.Bresfold Gondwe Isoka East
8. Malozo Sichone Isoka West

NORTH WSTERN PROVINCE

1. Tandy Chipawa Kabompo East
2.Joyce Chijilo Kankiza Kabompo West
3.Fabiano Chiposo Kasempa
4.Bert Mushala Mufumbwe
5.Able Bulawayo Kazhila Mwinilunga East
6. Victor Kayekesi Mwinilunga West
7. Newton Malwa Solwezi Central
8.Peter Ilunga Solwezi East
9.Rodiness Shatewa Ndumba Solwezi West
10. Thom Makondo Zambezi East
11. Christabel Ngimbu Mukuyu Zambezi West
12. Harold Bickson Mbaulu Chavuma

SOUTHERN PROVINCE

1.Jones Kawilila Choma Central
2.Aaron Muchindu Mbabala
3.Kebby Hantuba Pemba
4.Peter Chiyombe Gweembe
5.Rodwell Mwetwa Dundumwezi
6.Omar Munsanje Kalomo Central
7.Gidson Muuzu Mapatizya
8. Josephs Rikki Akafumba Livingstone
9. Benson Hamujamba Chikankata
10. Felix Manyoni Magoye
11. Lucy Mwiinde Mazabuka Central
12. Francis Bwembya Bweengwa
13. Gravor Nsanzya Monze
14. Reginald Mogoba Moomba
15. Aaron Moono Mwiinga Namwala
16. Lovemore Kakuba Kanyama Siavonga
17. Mike Petama Sinazongwe
18. Pascalina Musokotwane Katombola
19. George Chipasu Kaingu Chitembo Itezhi Tezhi

WESTERN PROVINCE

1.Dr. Muyenga Atanga Kalabo Central
2. Lt. Col. Trueman Simuyawa Kaneta Liuwa
3.Kafuka Kafuka Sikoongo
4.Kaleka E. Maseka Kaoma Central
5.Musangu Muzaza Luampa
6.Richard Timba Simbula Mangango
7.Kenneth Simate Namutulo Lukulu East
8.Eileen Mbuywana Imbwae Lukulu West
9.Litambo Ndombo Luena
10. Mubukwanu Nathaniel Mongu Central
11. Maurice Mukubesa Munembo Nalikwanda
12. Inonge Mutukwa Wina Nalolo
13. Maina W. Akabondo Senanga Central
14. Mubiana Mutomena Sinjembela
15. Albertina Bulongo Pota Mwanamwalye Mulobezi
16. Col. Collins Masililop Mwanamwale Mwandi
17. Evans Chipman Sesheke

Share this post